Szydełkowanie, robienie na drutach czy wyplatanie makramy to bez wątpienia bardzo popularne hobby. Co ciekawe ręczne robótki wybierają nie tylko panie, jak się utarło, ale także panowie próbują swoich sił z szydełkiem czy drutami. Jest to zajęcie, które bez wątpienia nauczy nas cierpliwości (podczas przerabiania i prucia, przynajmniej na początku naszej przygody ;)), a także pozwoli się wyciszyć i znaleźć chwilę dla siebie.
Na początku mojej przygody z szydełkowaniem miałam wiele pytań, zdobywałam wiedzę metodą prób i błędów, dlatego teraz podzielę się z Tobą moimi spostrzeżeniami, na co powinnaś zwrócić uwagę przy wyborze pierwszego sznurka.
"Co chcesz zrobić?"
Jest to wg mnie pytanie numer 1.
Na rynku znaleźć można różnego rodzaju sznurki, zaczynając od bawełnianych plecionych i skręcanych po poliestrowe. Sznurki te mają również inne grubości, jedne są z rdzeniem, drugie bez... Jest trochę wiedzy do przyswojenia, ale po kolei... :)
Zastanów się co chciałabyś zrobić. Jeśli już wiesz, koncepcja rysuje się w Twojej głowie, teraz należy wybrać odpowiedni sznurek.
Przy wyborze zwróć uwagę na:
* GRUBOŚĆ SZNURKA
Jest to bardzo istotny aspekt. W sklepach można znaleźć sznurki o grubości dwóch, trzech, pięciu oraz dziewięciu milimetrów. Jednak z doświadczenia podpowiem Ci, że najczęściej używane są sznurki 3mm oraz 5mm. Ze sznurka bawełnianego plecionego 5mm możesz zrobić np. dywany, pufy, małe organizery i duże kosze na zabawki oraz torebki. Ze sznurka bawełnianego plecionego 3mm (link) zrobisz: podkładki pod kubek lub talerze, mniejsze torebki o drobnym splocie czy torby typu siatka na zakupy. Ze sznurka można zrobić naprawdę wszystko, ograniczać Cię będzie tylko Twoja wyobraźnia :)
* RDZEŃ czy BRAK RDZENIA
Rdzeń jest wypełnieniem sznurka. Sprawia, że sznurek jest elastyczny i bardziej okrągły. Zazwyczaj rdzeń (poliester) ma kolor biały lub czarny, do jasnych kolorów stosowany jest rdzeń w kolorze białym, w ciemnych typu czarny, antracyt, grafit czy granat jest rdzeń w kolorze czarnym. Dopasowanie kolorystyczne rdzenia ma na celu zminimalizowanie prześwitów przy luźnym splocie sznurka. Rdzeń sprawia, że sznurek jest bardziej trwały. Cecha ta przyda się w sytuacji łączenia/zszywania dwóch sznurków - polecam osobom początkującym zakup właśnie takiego sznurka.
* SPOSÓB NAWINIĘCIA
Jest to bardzo istotny punkt. Sklepy internetowe oferują sznurki zwinięte w motek, rolkę lub całkowicie bez zwijania - sznurek sypany.
W motku sznurek jest puchaty i okrągły, nie jest odkształcony, ale minusem jest łatwość w splątaniu się. Jeśli wybierzesz swój pierwszy sznurek w motku pamiętaj, aby robótkę zacząć od sznurka z pętelką, która zawsze znajduje się z boku motka. Nie zdejmuj etykiety i nie rozwijaj sznurka, którym "związany" jest motek, ponieważ będziesz miała istne spaghetti :)
Rolka inaczej walec jest innym sposobem nawijania sznurka. Zaletą tego typu nawinięcia jest niemożliwość splątania. Wystarczy zacząć robótkę od wystającej końcówki :) Polecam bardzo osobom początkującym, gdyż splątany sznurek to utrapienie dla każdego szydełkomaniaka. W rolce sznurek ulega odkształceniu, jest bardziej płaski, to może być małym minusem dla bardziej wymagających.
Na koniec pozostawiłam to, co kocham najbardziej, czyli sznurek sypany. Idealnie sprawdzi się do dużych projektów typu dywany, pufy czy kosze. Po prostu spokojnie sobie szydełkujesz, nie martwiąc się łączeniami i dodatkową pracą przy zszywaniu końcówek :)
* METRAŻ SZNURKA
Jeśli wiesz już, co chcesz zrobić i jaki sznurek wybrać warto zastanowić się nad metrażem. W sprzedaży dostępne są sznurki o długości 50m i 100m. Jednak bardzo często można również zakupić długość sznurka dowolnie przez siebie wybraną, co odnosi się do potrzeb własnego projektu (czyli wyżej wymienimy sznurek sypany). Najczęściej sznurki sypane sprzedawane są w jednym kawałku np. 300m, 500m, 1000m itd. co jest bardzo wygodne. Ważny jest również sposób pakowania i dostarczania sznurka sypanego.
* KOLORY SZNURKÓW
Tutaj producenci nas rozpieszczają. Kolorów jest tak wiele, że największy problem może być tylko z wyborem tego odpowiedniego :)
Wyróżnić można kolory:
- - bazowe typu biel, ecru, beż czy szarości,
- - pastele: np. pudrowy róż, błękit, mięta, czyli te wszystkie słodkości, które najchętniej widzimy w pokojach naszych pociech
- - melanże czyli sznurek stworzony z kilku kolorów
Podczas zakupu sznurków do szydełkowania warto zwrócić uwagę na rzeczywiste odwzorowanie kolorów, co ma bardzo duże znaczenie podczas realizowania zakupów przez Internet.
* WYBÓR SZYDEŁKA
Bardzo ważne jest dopasowanie grubości szydełka do projektu, który chcesz zrobić.
Szydełka są oferowane w grubości 1,5mm do 14mm, każda grubość będzie odpowiednia do innej robótki.
Pozostawię Ci małą ściągę tych podstawowych grubości, których sama używam :)
Szydełko 9mm i 10mm - idealne do dywanów ze sznurka bawełnianego 5mm
Szydełko 7mm i 8mm - idealne do koszy, organizerów, puf ze sznurka bawełnianego 5mm
Szydełko 5mm i 5,5mm - świetnie nadaje się do sznurka bawełnianego 3mm
Szydełka od 1,5mm do 3,5mm - sprawdzą się przy robótkach z różnego rodzaju włóczek.
Mam nadzieję, że moje wskazówki będą dla Ciebie przydatne i pomogą przygotować Ci się do pierwszej przygody z szydełkowaniem :)
Wszystko co potrzebne do twojej przygody zapewne znajdziesz w naszym sklepie.
Pozdrawiamy Cię serdecznie :)
Sylwia Wójcik
Zespół - "Sznurkomania.pl"
Alina Jakubas
Bardzo pomocny wpis dla początkujących sznurkomaniaków. Wszystko w jednym miejscu. Ja niestety dawno temu metodą prób, błędów i podpytywania zdobywałam taką wiedzę. A to niestety troszkę trwało....
Elżbieta
Wreszcie dobrze wytłumaczone zasady. Moja droga ze sznurkiem dopiero siė zaczyna i chętnie przeczytałam wskazówki. Dziėkuję za rady i pozdrawiam